News
DIGIWIND – promujemy edukację dla offshore

DIGIWIND – promujemy edukację dla offshore

Podziel się tym artykułem:
Skopiowano link do schowka!

Umiejętności cyfrowe w offshore wind

Transformacja energetyczna jest strategicznym elementem rozwoju gospodarczego Polski, szczególnie w sektorze offshore wind, o czym świadczy wysokie zaawansowanie projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Robimy PR dla projektu edukacyjnego Politechniki Gdańskiej.

Rośnie zapotrzebowanie na ekspertów branży

Tempo ekspansji branży przełożyło się na szerokie poszukiwania wykwalifikowanych specjalistów. W 2025 roku trend ten będzie się utrzymywał. W odpowiedzi na zmiany na rynku pracy, Politechnika Gdańska rozpoczyna pionierski projekt edukacyjny DigiWind „Digital Masters of Wind Energy Systems”, który umożliwia zdobycie cyfrowych kompetencji kluczowych dla rozwoju sektora wind energy. Rekrutacja zacznie się w maju 2025 roku.

Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z głównych elementów transformacji systemu energetycznego, stając się ważnym filarem nowoczesnej i zrównoważonej gospodarki. Sektor offshore wind ma stanowić istotne źródło energii, które przyczyni się do zmniejszenia zależności od tradycyjnych surowców energetycznych, zapewniając konkurencyjność i odporność polskiej gospodarki w obliczu globalnych wyzwań energetycznych.

W dokumencie strategicznym, jakim jest Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku, przewidziano, że zainstalowana moc w morskiej energetyce wiatrowej wyniesie 5,9 GW do 2030 roku, a do 2040 roku osiągnie wartość 11 GW. Oznacza to, że w perspektywie 2030 roku morskie farmy wiatrowe będą odpowiadać już za 13%, a w 2040 roku za 19% generowanej energii elektrycznej.

W ramach projektu DigiWind już w 2025 roku możliwe będzie zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności w kluczowych obszarach związanych z sektorem offshore, m.in. w zakresie projektowania, budowy oraz eksploatacji morskich farm wiatrowych, a także zarządzania danymi, automatyzacji i analizy w kontekście energetyki wiatrowej.

Programy nauczania są przygotowane z myślą o osobach, które chcą rozpocząć lub rozwijać karierę w sektorze. Uczestnicy będą mogli wybrać model kształcenia dostosowany do potrzeb: studia magisterskie M.Sc (Master of Science), studia podyplomowe w nowej formule MEP (Modular Education Program), a także specjalistyczne kursy w formule LLMs (Lifelong Learing Modules), co zapewni elastyczność w zdobywaniu wiedzy i cyfrowych kompetencji. Projekt jest realizowany globalnie, wspólnie z prestiżowymi, zagranicznymi ośrodkami akademickimi, dzięki czemu studenci mogą brać udział w zajęciach prowadzonych w czasie rzeczywistym przez ekspertów z uczelni, takich jak: DTU (Danmarks Tekniske Universitet), TUE DELFT (Technische Universiteit Delft), NTNU (Norges Teknisk – Naturvitenskapelige Universitet), T.TUS (Technological University of the Shannon). Międzynarodowa współpraca to dostęp do najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii i energetyki odnawialnej oraz umiejętności na poziomie światowym.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: https://digiwind.org/. Rekrutacja zostanie uruchomiona w maju 2025 roku przez system rekrutacyjny Politechniki Gdańskiej.