Views
Boss branding na Linkedinie

Boss branding na Linkedinie

Podziel się tym artykułem:
Skopiowano link do schowka!

Co musisz wiedzieć jako lider na LinkedIn?

LinkedIn to nie tylko platforma do nawiązywania kontaktów zawodowych, ale też narzędzie do budowania wizerunku liderów firm, czyli tzw. boss brandingu. Badania z początku 2024 roku pokazują, że ok. 18% użytkowników LinkedIna w Polsce to osoby decyzyjne, a liczba ta stale rośnie 1. W erze digitalu kadra kierownicza C-suite musi umiejętnie wykorzystywać swoją obecność w social mediach, aby kreować autorytet, inspirować innych i rozwijać swoje firmy poprzez przyciąganie talentów. Zatem jak robić to skutecznie?

Czym jest boss branding i dlaczego ma znaczenie?

Boss branding to strategia budowania marki osobistej CEO, mająca na celu podkreślenie jego autorytetu, wiarygodności, ekspertyzy oraz roli jako ambasadora firmy. W przypadku LinkedIna, boss branding nabiera szczególnego znaczenia. Platforma daje idealną przestrzeń do C-level marketingu poprzez dzielenie się refleksjami, doświadczeniem i osiągnięciami firmy.

Drugi człowiek budzi w nas większe zaufanie niż marka, ponieważ łatwiej identyfikujemy się z autentyczną osobą. Lider, który pisze o swoich doświadczeniach i historiach z życia firmy, buduje więź i wiarygodność, jakiej nie osiągnie ten sam przekaz opublikowany na stronie firmowej. Personalne publikacje na LinkedInie, nie tylko osiągają większe zasięgi, ale też wzmacniają jego pozycję jako autorytetu w branży, eksperta i lidera opinii. Osobisty ton i emocje sprawiają, że komunikacja zyskuje na sile i skuteczniej angażuje odbiorców. Lider staje się ambasadorem marki budując relację między firmą a jej interesariuszami.  

Takie podejście pozwala nie tylko wzmacniać relacje z klientami i partnerami biznesowymi, ale także inspirować i angażować pracowników, którzy widząc aktywność lidera w mediach społecznościowych, czują większą więź z firmą. Autentyczny wizerunek prezesa staje się wizytówką organizacji, budując jej pozytywne postrzeganie nie tylko w oczach obecnych, ale i przyszłych pracowników.

Dzięki publikacjom lidera kandydaci na stanowiska w firmie mogą lepiej poznać kadrę zarządzającą, jej wartości oraz styl pracy, co może zwiększyć ich poczucie dopasowania do organizacji. Transparentność czy otwartość, widoczne w komunikacji CEO, są dla potencjalnych pracowników wyraźnym sygnałem, że firma nie tylko mówi o swoich wartościach, ale faktycznie je realizuje.

Do’s and don’ts w boss branding

Jak każdy element budowania wizerunku, tak i boss branding wymaga spójnej strategii. O czym lider powinien pamiętać?

  1. O autentyczności. To podstawa efektywnej komunikacji. Nie bójmy się pokazać swojej ludzkiej strony. Warto dzielić się sukcesami, case studies, ale także porażkami i wyciągniętymi z nich lekcjami. Doskonałym przykładem takiego działania na LinkedInie jest profil Rafał Brzoski, CEO InPostu. Jego posty, to historie zarówno sukcesów biznesowych, jak i osobistych przeżyć, które wywołują ogromne zaangażowanie.
  2. O regularności. Systematyczne publikowanie na LinkedInie zwiększa widoczność wśród odbiorców.  Dlatego warto udostępniać wartościowe treści przynajmniej raz w tygodniu.  Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego w Gdańsku im. Lecha Wałęsy, swoje treści publikuje kilka razy w miesiącu. Zdjęcia z wydarzeń czy aktualności z branży lotniczej, angażują zarówno pracowników, jak i partnerów biznesowych.
  3. O storytellingu. Warto pamiętać, że historie mają moc. Ludzie lepiej zapamiętają treść, która zaangażuje ich emocjonalnie. Dzięki temu zostaną na profilu na dłużej. Warto brać przykład z Natalii Bogdan, CEO Jobhouse. Na swoim profilu dzieli się osobistymi refleksjami, historiami o początkach swojej kariery i inspiracjami, które motywują innych do działania.  
  4. O interakcji z użytkownikami. Unikanie odpowiadania na wiadomości czy komentarze może zaszkodzić tworzeniu relacji na platformie. Angażowanie się w dyskusje, reagowanie na wpisy pracowników czy liderów opinii, buduje sieć kontaktów. Warto sprawdzić, jak robi to Karolina Kawska, CXO w Tigers. Jej profil to świetny przykład, jak aktywne reagowanie na komentarze i inicjowanie dyskusji pod postami pomaga tworzyć zaangażowaną społeczność wokół marki osobistej i firmowej.

Czego należy unikać?

  1. Korporacyjnej mowy. LinkedIn to platforma dla profesjonalistów, jednak równie istotne jest zachowanie autentyczności. Sztywny język nie zaciekawi odbiorcy.
  2. Braku różnorodności. Zaleca się publikowanie zarówno zdjęć i wideo, jak też artykułów, infografik czy raportów.
  3. Autopromocji. Użytkownicy LinkedIna szukają wartościowych treści, a nie wyłącznie przechwałek czy listy sukcesów. Skupianie się tylko na własnych osiągnięciach lub promocji firmy może zniechęcić odbiorców. Zamiast tego warto dzielić się swoimi analizami, spostrzeżeniami na temat aktualnych wydarzeń w branży i inspirować innych praktycznym podejściem.  

Praktyczne kroki w budowaniu boss brandingu

Pierwszym krokiem do sukcesu w budowaniu wizerunku lidera na LinkedInie jest uzupełnienie i zoptymalizowanie profilu, który stanie się wizytówką i jest często pierwszym punktem styku dla wielu odbiorców zainteresowanych profilem. Poświęcenie czasu na dopracowanie każdego szczegółu na pewno zaprocentuje później w statystykach.

  • Profil powinien od razu przyciągać uwagę i jasno komunikować, kim dana osoba jest i czym się zajmuje. Profesjonalne i dobre jakościowo zdjęcie profilowe to absolutna podstawa – powinno być wyraźne i odpowiednio oświetlone. Równie ważny jest nagłówek, który znajduje się pod imieniem i nazwiskiem. To pierwsza rzecz, którą widzą inni użytkownicy i podąża razem z każdą aktywnością w serwisie, wyświetlając się w podglądzie profilu. Zamiast standardowego opisu stanowiska, warto wykorzystać to miejsce na krótki, ale treściwy komunikat o specjalizacji lub kluczowych kompetencjach. Kreatywne podejście jak najbardziej wskazane!
  • Ważnym elementem jest także cover photo, czyli zdjęcie w tle profilu. Powinno być wizualnie spójne z profilem, zdjęciem profilowym i branżą, a jednocześnie odzwierciedlać wartości zawodowe. Może to być grafika związana z firmą wraz z hasłem zapadającym w pamięć.
  • Sekcja „O mnie” to szansa na wyróżnienie się wśród innych profili. Zaleca się by była napisana w pierwszej osobie i opowiadała historię, która pokaże wartości, cele zawodowe i osiągnięcia. Warto używać języka, który jest zrozumiały dla grupy docelowej i wplatać w tekst słowa kluczowe ważne dla branży – to pomoże w zwiększeniu widoczności profilu w wyszukiwarkach zarówno na LinkedInie, jak i poza nim.
  • Nie zapominajmy o sekcji „Polecane” na profilu, w której można podzielić się najciekawszymi newsami z ostatniego czasu. Sekcję warto wykorzystać do podpięcia np. linków do autorskich artykułów w mediach branżowych, najważniejszych postów czy infografik z istotnymi informacjami na temat naszej działalności. To ciekawa przestrzeń, dzięki której przyciąga się na profilu wzrok odbiorców, wyróżniając ważne dla lidera treści.

Podsumowując, profil na LinkedInie to wirtualna wizytówka, która cały czas powinna zachęcać do kontaktu, budować wizerunek eksperta i pomagać w nawiązywaniu wartościowych relacji biznesowych. Inwestując czas w jego optymalizację, robimy pierwszy krok w kierunku skutecznego boss brandingu.

Wiemy już, że regularność ma znaczenie. Jeśli brakuje czasu na częste publikowanie treści, to warto pamiętać, że lepiej publikować mniej postów, ale zadbać o systematyczność. W przypadku długich przerw w komunikacji algorytm nie będzie łaskawy. Kluczowe jest jednak nie tylko to, jak często publikujemy, ale w jakiej formie.

Skuteczne formaty, które warto mieć na uwadze

  • Artykuły eksperckie – to świetny format publikacji na LinkedInie, przeznaczony do dzielenia się dłuższymi treściami, np. omawiając trendy w branży lub case study firmy. Artykuły publikowane na LinkedInie są również bardziej trwałe niż standardowe posty – mają własną sekcję na profilu, dzięki czemu łatwo do nich wrócić, a nowi odbiorcy mogą szybko je odnaleźć. Co więcej, algorytm LinkedIna premiuje treści, które generują dłuższy czas spędzony przez użytkowników na ich czytaniu, co dodatkowo zwiększa widoczność profilu.
  • Biuletyn – to krok dalej w dzieleniu się dłuższymi treściami, ponieważ stworzenie biuletynu pozwala zbudować bardziej regularną relację z odbiorcami za pomocą artykułów. Ten format pozwala na publikację cyklicznych treści o spójnej tematyce, dzięki czemu odbiorcy mogą oczekiwać kolejnych wydań i wracać do profilu z większą częstotliwością. Warto wiedzieć, że LinkedIn automatycznie powiadamia subskrybentów o każdej nowej publikacji w ramach biuletynu, zwiększając jej zasięg i widoczność na platformie.
  • Karuzele dodawane w postaci plików PDF – to forma, która przyciągnie wzrok i zachęci do udostępniania postów, a możliwość przewijania dalszych kafelków pozytywnie wpłynie na liczbę kliknięć w statystykach. Świetnie sprawdzi się we wpisach, do których warto wykorzystać infografiki, by w prosty i atrakcyjny wizualnie sposób przekazać kilka kluczowych informacji. Nie trzeba być grafikiem, aby tworzyć takie karuzele – Canva w prosty sposób ułatwi przygotowanie treści, które przyciągną uwagę odbiorców. Wystarczy pobrać gotowy plik w formacie PDF i załączyć do posta jako dokument, a LinkedIn wyświetli całość w formie osobnych kafelków.

Bez względu na format publikacji, trzeba zadbać o odpowiednie CTA (call-to-action), czyli wpłynąć na zaangażowanie odbiorców. Algorytm LinkedIna promuje treści, które generują komentarze i udostępnienia, a nie same reakcje.

Wpisy lidera powinny:

  • Zawierać pytania i skłaniać do refleksji.
  • Zachęcać do dzielenia się opinią.
  • Być na tyle interesujące, by odbiorcy chcieli je udostępniać, zwiększając zasięg.

Co ważne, na skuteczne dotarcie do grupy docelowej ma duży wpływ odpowiednie budowanie sieci kontaktów. Nie chodzi o liczbę, a o wartość kontaktów. Dodawanie osób, które są związane z branżą lub mogą być potencjalnymi partnerami biznesowymi to kluczowa kwestia. Każdy nowy kontakt to okazja do poszerzenia zasięgu treści, które muszą być też dostosowane do odbiorców, do których są kierowane. Jeśli sieć kontaktów lidera będzie za bardzo zróżnicowana i nieodpowiednio dobrana, publikowane treści mogą nie zainteresować odbiorców, co zadziała na niekorzyść wyników przez algorytm, który nie będzie polecał postów dalej, widząc małe zaangażowanie sieci.

Narzędzia wspierające boss branding

Panel analityczny i SSI

Każdy profil osobisty na LinkedIn ma dostęp do danych analitycznych, które mogą pomóc w doskonaleniu strategii publikowania treści. Dobrą praktyką jest sprawdzanie, jakie posty osiągają najlepsze wyniki i jakie grupy odbiorców najczęściej reagują. Dzięki temu można zrozumieć, jakie tematy i formaty najbardziej angażują publiczność i łatwiej dostosować kierowane treści.

Jak mierzyć efektywność?

  • Zaangażowanie: liczba komentarzy, udostępnień i kliknięć zostawionych przez odbiorców.
  • Zasięg i wyświetlenia: liczba użytkowników, do której dotarły treści i ile razy zostały wyświetlone.
  • Konwersje: ile osób podjęło działanie (np. weszło na stronę firmową, kliknęło w link lub nawiązało kontakt).

Polecamy również analizować Social Selling Index (SSI), który pokazuje, jak skutecznie budujemy markę, nawiązujemy relacje i angażujemy swoją sieć kontaktów, przyznając punkty profilowi osobistemu za każdy z kluczowych obszarów rozwoju konta w serwisie. Warto wiedzieć, że wynik w granicach 90–100 punktów jest rzadkością, a realny poziom dla większości aktywnych użytkowników to około 60–70 punktów. Nawet najmniejsze zmiany, takie jak większe zaangażowanie w dyskusje czy regularne publikowanie treści, mogą znacząco wpłynąć na poprawę wyniku i wzmocnić obecność profilu na platformie.

Regularne monitorowanie danych i wyciąganie wniosków pomogą w udoskonaleniu udoskonalać skutecznej strategii komunikacji.

Planowanie postów na LinkedInie

Możliwość planowania postów pozwoli zoptymalizować czas poświęcany na publikowanie, dzięki czemu za jednym razem można zadbać o plan publikacji na kolejne dni. Co ważne, od niedawna użytkownicy platformy mogą nie tylko zaplanować wpis, ale również edytować dodane załączniki w zaplanowanych treściach – to coś, czego brakowało twórcom wcześniej. To opcja, z której warto korzystać, tylko z zastrzeżeniem, aby w miarę możliwości być aktywnym w serwisie po opublikowaniu się postów. Pierwsze aktywności są bardzo istotne dla wyników generowanych przez wpisy, więc obecność pozwoli na szybsze reagowanie na pojawiające się komentarze.

Dlaczego warto zaangażować się w aktywne korzystanie z LinkedIna?  

To platforma, która stale się rozwija. Liderzy, którzy już dziś inwestują czas w boss branding, budują przewagę konkurencyjną na przyszłość. Ich profil staje się nie tylko wizytówką, ale także narzędziem wpływu i inspiracji oraz silnikiem napędowym również do rozwoju profilu firmowego. Nie warto czekać na idealny moment – pora na pierwsze kroki już dziś!